Dietą wspomagamy zasypianie
Zadbaliśmy o miejsce do snu ale nie możemy zasnąć i zbyt często wybudzamy się, pomyślmy o posiłku który nam pomoże.Istnieją dwie szkoły które zalecają różne podejścia do tego co zjemy przed snem.
Pierwsza zaleca posiłek tłuszczowo-białkowy. Zmniejsza on ilość wybudzeń nocnych i jest wskazany dla osób które muszą kontrolować poziom cukru we krwi oraz ilość przyjmowanych węglowodanów.
Druga zaleca posiłek białkowo-węglowodanowy.
Bardzo fajnym połączeniem jest ser i owoce. Szczególnie dobre są wiśnie oraz kiwi zawierają bowiem tryptofan ( z tryptofanu produkowana jest melatonina i dlatego też nie jedzmy wiśni ani kiwi przed pracą wymagająca skupienia i koncentracji ).
Wiśnie zawierają tryptofan |
Użyjmy innych gatunków sera jak choćby miękkiej, delikatnej mozzarelli. Do tego pajda pysznego razowego lub pełnoziarnistego pieczywa z pomidorem, a na deser zielone, słodko-kwaśne kiwi. Twórzmy smakowite, odżywcze koktajle owocowo-owsiane. Używajmy produktów które powodują wyrzut insuliny razem z owocami podnoszącymi ilość tryptofanu w naszym organizmie z którego syntezowane są melatonina oraz serotonina*.
Serotonina razem z melatoniną regulują procesy snu. A ich niedobory negatywnie wpływają na nasze zasypianie, przebieg snu oraz samopoczucie następnego dnia. Stajemy się drażliwi, rozkojarzeni i łatwo ulegamy skrajnym emocjom. Zadbajmy by substancje które wspomagają ich produkcję znalazły się w naszej diecie.
Kolację spożyjmy na godzinę lub dwie przed położeniem się do łóżka. Trzy, cztery godziny to na prawdę za duży odstęp i efekty jakie może nam ona przynieść nie będą odczuwalne.
Co zrobić jeśli wciąż nie osiągamy zadowalającej poprawy? Kolejne kroki opiszę w kolejnych częściach.
Co jeszcze warto zrobić, by przyspieszyć zasypianie?
Uwaga: Sama dieta niewiele pomoże jeśli pominiemy wskazówki z poprzedniego posta.
Serotonina*- pochodna tryptaminy odpowiadająca za procesy snu, uczucie szczęścia, reguluje uczucie głodu, temperaturę, ciśnienie krwi, potrzeby seksualne oraz reakcje kompulsywne. Produkowana jest głównie w błonie śluzowej jelit. Występuje również w roślinach np. bananie i pokrzywie.
Komentarze
Prześlij komentarz